B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA

Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» godišnji nakon porodiljnog
sri kol 20, 2014 10:45 pm by Nausnica

» položaji za dojenje blizanaca
ned kol 10, 2014 10:25 pm by jolee

» depilacija šećernom pastom - arapska depilacija
čet srp 10, 2014 11:05 am by ljubix

» 11 pitanja roditelja blizanaca
pet srp 04, 2014 10:54 am by Twin

» BLIZANCI PRIJEVREMENO ROĐENI 25 MJESECI NE GOVORE, TREBAM LI SE ZABRINUTI?????
sri srp 02, 2014 9:08 am by Twin

» Golubinjak 2014
uto lip 10, 2014 9:35 am by Ivana

» MAJICE za bliziće i roditelje!!
sri lip 04, 2014 7:21 pm by Ivana

» prava na porodiljnu naknadu i porodiljni dopust za majke blizanaca
sri lip 04, 2014 10:50 am by Ivana

» poziv na Godišnju Skupštinu Udruge Gemini!
čet svi 15, 2014 1:04 pm by Ivana

» Skraćen grlić maternice
uto tra 29, 2014 1:52 pm by Jorgovan

Rezerviraj sada !

Kontracepcija

Share

Carica
    akter
    akter

Broj postova: 292
    Proud to be: mama blizanaca

default Re: Kontracepcija

Postaj by Carica on uto ruj 02, 2008 11:47 am

I ja je planiram ugradit. Evo skinula sam tekst sa neta, ako koga zanima. Mi smo 10 godina bili na najrizičnijoj zaštiti...kak je moj ginić rekao...evo vam tablete da ga dečko više ne mora vadit van Embarassed . Onda sam pila tablete 5 mj. Uglavnom sam to zaboravljala pa mi je još veći rizik. Ostala trudna od prvog pokušaja...a sad smo opet na "vadi ga van". Pa mi je dojadilo i odlučila sam se na mirenu.

Život s Mirenom

Autor:
    mr. sc. Sandra Kovačević, dr. med., spec. ginekologije i porodništva
    objavljeno u broju 54 (06/07)

Mirena je istodobno suvremeno sredstvo kontracepcije i terapija obilnih menstruacija širokog spektra učinkovitosti

Mirena nije samo pouzdan kontraceptiv, nego i vrlo djelotvorno terapijsko sredstvo za regulaciju obilnih i dugotrajnih menstruacijskih krvarenja. Napravljena je kao unutarmaternični sustav (IUS - Intrauterine System), koji se sastoji od malog plastičnog okvira u obliku slova T i umeće se u maternicu. Vertikalni dio T-strukture nosi cilindar koji sadrži hormon, a na donji dio vertikalnog kraka pričvršćene su dvije tanke niti za koje se sustav izvlači iz maternice. Hormon u cilindru, identičan jednom od hormona koji se nalazi u kontracepcijskoj piluli, postupno se otpušta u šupljinu maternice, a brzinu njegova otpuštanja kontrolira posebna membrana na cilindru.
    Djelovanje počinje od dana umetanja, s tim da se hormon postupno otpušta, svaki dan u istoj količini. Sustav je učinkovit pet godina.

Hormon sustava određuje indikacije

Kontracepcijsko djelovanje - Svodi se na povećavanje gustoće cervikalnog čepa, stanjivanje sluznice maternice koja se nalazi u stanju atrofije, smanjenje pokretljivosti spermija, čime se onemogućuje da dođu do jajne stanice, te na znatno smanjenje pokretljivosti jajovoda koji ne mogu prihvatiti oslobođeno jajašce.
    Mirena je vrlo pouzdan način kontracepcije, čija je sigurnost slična rezultatu postupka sterilizacije. Kliničke studije pokazale su da je postotak trudnoća u žena koje se koriste njome godinu dana samo 0,2 posto.
    Idealna je za žene koje su rađale, iako se može postaviti i ženama koje nisu rađale, ali tada je umetanje malo teže i nešto je veća stopa spontanog izbacivanja spirale. Zatim za žene koje imaju obilne i bolne menstruacije, izražen PMS, bolne odnose, bolove u zdjelici, koje ne žele ili ne mogu koristiti kontracepcijske tablete, kondome, prirodne i ostale metode kontracepcije (vidi prošli broj Vašeg zdravlja), žene u četrdesetim godinama života, te sve one koje žele pouzdanu metodu kontracepcije koja ih ne opterećuje svakodnevnim obvezama i opušteniji seksualni život.

Terapijsko djelovanje - Mirena se kod smanjivanja mjesečnog zadebljanja sluznice maternice vrlo uspješno koristi i u terapijske svrhe kod obilnih menstruacijskih krvarenja, čineći ih znatno oskudnijim i kraćim. Prije određivanja terapije obilnih krvarenja treba utvrditi uzrok krvarenja. Ako je riječ o obilnim menstruacijama koje nisu uzrokovane organskim procesima, a dovode do anemije, Mirena je terapijski izbor.
    Kao terapijsko sredstvo za obilne menstruacije (menoragije) kod žena starijih od 35 godina, uvrštena je na listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje od 8. veljače 2006. (NN/19/06). Ako vaš ginekolog na osnovi pregleda zaključi da vam je potrebna u terapijske svrhe, svoje pravo na nju možete ostvariti preko ustanove u kojoj radi vaš ginekolog.
    Imate li obilnije menstruacije i zbog toga problema u svakodnevnom funkcioniranju, ali u krvnoj slici nema znakova anemije, nemate pravo na Mirenu preko HZZO-a. U tom slučaju možete je sami kupiti u ljekarni i odnijeti svom ginekologu da je postavi. U odnosu na "klasičnu" spiralu, kod koje su menstrualna krvarenja dulja i obilnija, Mirena je puno ugodnije rješenje i može se koristiti u situacijama u kojima klasična spirala nije preporučljiva, a to je kod obilnih menstruacija.
    Mirena se može postaviti i ženama koje su operirane zbog karcinoma dojke i moraju uzimati preparate tamoksifena (Nolvadex), koji može uzrokovati zadebljanje sluznice maternice. Na taj način prevenira se zadebljanje sluznice maternice i time bolesnicama pomaže da ne završe na kiretaži.
    Ako je žena bila na kiretaži zbog polipa ili obilnih krvarenja, može se razmotriti opcija postavljanja Mirene, čak i u slučajevima kad patohistološki nalaz nakon kiretaže pokaže promjene na stanicama.
    S postavljanjem Mirene svakako treba pokušati i kod mioma, adenomioze i endometrioze kao zadnjom konzervativnom alternativom operativnom zahvatu ili njegovu odgađanju.

Kad se ne smije postaviti - Mirena se ne smije postavljati kod infekcija genitalnog sustava, karcinoma vrata maternice ili same maternice, kao i sumnje da oni postoje, zatim kod malformacija

Branka
    starosjedioc
    starosjedioc

Broj postova: 3757
    Proud to be: dragi prijatelj

Postaj by Branka on uto ruj 02, 2008 11:51 am

Da, pročitala sam i ja to na: www.vasezdravlje.com

(ovo sam napisala jer u tekstu iznad ne vidim gdje piše "izvor", pa reko da bude po pravilima, da nas ne ganjaju za krađu tekstova Smile )

Carica
    akter
    akter

Postaj by Carica on uto ruj 02, 2008 11:58 am

ma da...hvala...ja kopala, ali nisam mogla naći.

Branka
    starosjedioc
    starosjedioc

Postaj by Branka on uto ruj 02, 2008 6:43 pm

Zaboravila sam napomenuti još nešto: Mirena se broji pod medicinska pomagala pa se može koristiti kao porezna olakšica (to ni ja nisam znala, rekla mi teta u ljekarni i napravila račun s imenom, adresom i JMBGom), što u mom slučaju znači povrat od 354kn! (jer mi plaća ulazi u porezni razred 35%+prirez 7,5%) Dakle, na kraju ću ju ja platiti 590kn. Naravno...moram još i ugradnju platiti.

Maja
    starosjedioc
    starosjedioc

Broj postova: 7472

Postaj by Maja on sri ruj 03, 2008 5:05 pm

sto se flastera tice, moji su prezivjeli ljeto bez ijednog otpadanja...i super je jer ga ne vidis i ne osjetis i stavljas ga svakih 7 dana pa 7 dana pauze ko tablete

drago mi je da je netko otvorio ovu temu jer su mi flasteri skupi (120kn/mj) a ionako se ne vidam cesto s muzem Rolling Eyes

godinama smo prakticirali "vadi ga van" i tablete a kako moram pit do kraja zivota 2 tablete ujutro neda mi se (citaj: gadi mi se) pit jos jednu... i nisu mi bas nikad tablete sjele kako treba...

dajte jos malo hvalite tu mirenu jer sam na vagi... iako se jaaaaaaaako grozim pomisli da je "nesto" u meni...

kad se skida mirena? kolikoi je postotak zaceca itd?

Aleksandra
    Admin
    Admin

Broj postova: 12405

Postaj by Aleksandra on sri ruj 03, 2008 7:05 pm

Majo nisam znala da si na flasterima, a sad ču te izgnjaviti sa sto pitanja :D
    Tablete su kao "jeftina" a pouzdana kontascepcija 3pak Colesta je nekih 140kn dakle manje od 50kn mjesečno ali je ta glupša obaveza -pazi, pazi, popi, ponesi..

Branka
    starosjedioc
    starosjedioc

Postaj by Branka on sri ruj 03, 2008 9:05 pm

Maja je napisao/la:kad se skida mirena? kolikoi je postotak zaceca itd?
    Nakon 5 godina odnosno ranije kad ti želiš i čim je izvadiš možeš početi raditi na bebici.

Tablica postotka (ne)sigurnosti zaštite:

izvor: http://www.poliklinika-harni.hr/teme/ginteme/03kontrac.asp

Sonja
    Admin
    Admin

Broj postova: 12943

Postaj by Sonja on sri ruj 03, 2008 9:13 pm

ček... sterilizacija, pa ima postotak zakazivanja??
    to bi u teoriji značilo da sterilizacija nije napravljena dobro ili šta?? Suspect

A man’s got to do what a man’s got to do. A woman must do what he can’t!

Aleksandra
    Admin
    Admin

Broj postova: 12405

Postaj by Aleksandra on sri ruj 03, 2008 9:42 pm

uuuu, "gadna" tablica

Carica
    akter
    akter

Postaj by Carica on čet ruj 04, 2008 6:48 am

Zašto mi se svako malo prereže tekst i dio fali? Mirena traje 5 godina. Nakon toga se skida i možeš odmah ostat trudna ili stavit novu na sljedećih 5 godina. Financijski na tako dugo ispada i jeftinija od svih drugih sredstava. Ako želiš možeš je skinuti i prije. Prvih 6 mjeseci može doći do sitnih krvaranja i van ciklusa ali nakon toga se menga svodi na jedan dan krvarenja u ciklusu (što je kod mene glavni razlog osim kontracepcije da je ugradim...prije trudnoće su mi menge bile užasno bolne ali sa minimumom krvarenja, sad ne boli ali 3 dana curi iz mene ko da si pipu otvorio :shock: i još 2-3 tak-tak) 20% žena tijekom prve godine uopće nema krvarenja što se smatra normalnim zbog utjecaja hormona. Prva kontrola nakon postavljanja je nakon mjesec dana do 6 tj. a zatim jednom godišnje.U malom postotku slučajeva može doći do pomicanja mirene nakon ugradnje i time izazvanih bolova i krverenja, nakon čega moraš na servis Laughing tj. vađenje. Inače se postavlja između 3 i 7 dana ciklusa, meni je doc rekla 5 dan.
    Evo još jedan tekst sa neta...opet ne znam iz koje adrese...ako tko zna nek napiše...to sam skidala prije pola godine.

Unutarmaternični sustav (IUS)

Što je unutarmaternični sustav?

Unutarmaternični sustav (popularno nazvan spirala s hormonom) dugoročna je, iznimno sigurna metoda kontracepcije. Ujedinjuje pozitivna svojstva hormonske i unutarmaternične kontracepcije. Nakon umetanja, na kontracepciju ne morate više misliti sljedećih pet godina. Ima oblik slova T i postavlja se u šupljinu maternice gdje otpušta male količine hormona.

Kako djeluje?

IUS djeluje tako da svakoga dana u šupljinu maternice otpušta istu količinu hormona. Ta količina hormona je tako mala da u pravilu gotovo ne utječe na funkciju ovarija. Kontraceptivna zaštita zasniva se na lokalnom djelovanju hormona:

· povećava gustoću sluzi u grliću maternice. Spermiji kroz takvu sluz vrlo teško mogu proći

· inhibira pokretljivosti i funkciju spermija u maternici i jajovodima i time sprečava oplodnju

· sprečava zadebljanje sluznice maternice. Jajna stanica, koja bi u iznimnim slučajevima mogla biti oplođena, teško se može smjestiti u takvu sluznicu.

Ove lokalne promjene traju samo dok se IUS nalazi u šupljini maternice. Kad se odstrani, sve promjene se normaliziraju u vrlo kratkom vremenu, tako da je trudnoća moguća već u sljedećem ciklusu.

Kada se postavlja IUS?

IUS se postavlja pri kraju menstruacije. Tada je grlić maternice najširi, što olakšava postavljanje.

Mijenjaju li se menstrualna krvarenja?

Nakon postavljanja IUS-a menstrualna krvarenja postaju kraća, slabija i manje bolna. Sluznica maternice postaje tanja. Pošto ovaj proces traje neko vrijeme, u prvih 3-6 mjeseci dolazi do slabih intermenstrualnih krvarenja. Nakon godinu dana menstruacija traje u prosjeku samo jedan dan. U oko 20 posto žena krvarenje može izostati, što je medicinski apsolutno bezopasno.

Samo ako postoje dodatni znaci za trudnoću (mučnina, napetost dojki) ili ako je nastupilo jako krvarenje, obvezno posjetite ginekologa. Iz sigurnosnih razloga tada možete napraviti i test na trudnoću. Ako je negativan, ne treba ga ponavljati u slučaju ponovnog izostanka menstruacije.

Koje nuspojave mogu nastupiti?

IUS otpušta vrlo male količine hormona u šupljinu maternice (20 mikrograma na dan). Koncentracija tog hormona u krvi je 20-100 puta manja od one koncentracije koju nalazimo u krvi pri korištenju kontraceptivnih tableta. Zbog toga se IUS vrlo dobro podnosi.

Nuspojave, kao što su glavobolje i napetost u grudima, javljaju se uglavnom u prva 3-4 mjeseca i najčešće su prolazne.

Može li se IUS pomaknuti?

Ako IUS više ne leži na svome mjestu ili ako ispadne, što se vrlo rijetko događa, mogu nastupiti bolovi u donjem dijelu trbuha. U tom slučaju treba posjetiti ginekologa. To osobito vrijedi u slučaju izostanka zadnje menstruacije ili pojave neočekivano jakog krvarenja.

Hoće li moj partner osjetiti konac?

Nakon umetanja konac se toliko skrati da ga vaš partner ne može osjetiti. Ako se to ipak događa, treba se obratiti ginekologu i dodatno ga skratiti.

Kada se IUS ne smije koristiti?

Samo u rijetkim slučajevima IUS se ne smije koristiti. Tu se ubrajaju:

· anomalije maternice

· zloćudne bolesti maternice

· postojeća trudnoća

· akutne upale i infekcije genitalnih organa

· tumor ili akutna bolest jetara

· tromboza.

Može li se IUS koristiti nakon poroda i u vrijeme dojenja?

IUS se može postaviti već šest tjedana nakon poroda, kada se maternica vrati u svoju normalnu veličinu. Mnogi ginekolozi preporučuju IUS kao metodu kontracepcije u vrijeme dojenja jer su količine hormona u majčinom mlijeku minimalne.

Kada IUS treba odstraniti?

Nakon pet godina IUS treba odstraniti i zamijeniti novim.

Prednosti korištenja IUS-a:

· Visoka kontraceptivna sigurnost koja se može usporediti sa sterilizacijom i hormonskim kontraceptivnim tabletama

· Iznimno dobra podnošljivost

· Menstruacije postaju kraće, slabije i manje bolne

· Promjene u maternici potpuno su reverzibilne. Nakon odstranjenja IUS-a moguće je zatrudnjeti već u sljedećem ciklusu

· Upalne bolesti organa zdjelice su rijetke jer gusta sluz u grliću maternice predstavlja barijeru za prodor mikroorganizama

Unutarmaternični sustav s levonorgestrelom (IUS)- novi način liječenja preobilnih menstrualnih krvarenja
    Unutarmaternični sustav s levonorgestrelom (popularno nazvan ?spirala s hormonom?) je novi način liječenja menoragija koji se danas u svijetu sve više koristi. Poslije šest mjeseci korištenja, u žena s menoragijom smanjuje količinu menstrualne krvi za više od 90 %. Sustav ima oblik klasične spirale koja se već dugo koristi za kontracepciju. Postavlja se u šupljinu maternice gdje tijekom pet godina otpušta male količine (20 mikrograma dnevno) ženskog spolnog hormona levonorgestrela. Njegovim djelovanjem na sluznicu maternice menstruacije postaju kraće, manje obilne i manje bolne. Ovaj način liječenja je bitno efikasniji od medikamentoznog. Klinička istraživanja su pokazala da se korištenjem ove metode liječenja, odstranjenje maternice može izbjeći u više od 60% slučajeva. Osim toga, ovaj sustav je efikasno kontracpepcijsko sredstvo čija se pouzdanost može usporediti sa sterilizacijom.

Prednosti IUS u odnosi na IUD (klasične intrauterine uloške)

Glavna prednost i razlika između IUS i IUD -a je što "klasična spirala" kod žena s normalnom menstruacijom pojačava menstrualno krvarenje, dok ga IUS kao unutarmaternični sustav znatno smanjuje. Intrauterini hormonski sustav ima sposobnost zaštite od infekcije, što je jedna od glavnih prigovora klasičnim intrauterinim ulošcima.
    Također IUS smanjuje rizik od upalnih bolesti zdjelice, pogodna je metoda kontracepcije (može se koristiti i za vrijeme dojenja), te se može koristiti i za liječenje prekomjernog rasta sluznice maternice (hiperplazija) te za prevenciju i kontrolu rasta benignih tumora mišićnog tkiva, maternice, mioma.

Branka
    starosjedioc
    starosjedioc

Postaj by Branka on čet ruj 04, 2008 8:04 am

Sonja je napisao/la:ček... sterilizacija, pa ima postotak zakazivanja??
    to bi u teoriji značilo da sterilizacija nije napravljena dobro ili šta?? Suspect
    Pa ima slučajeva kad je jajašce nekako došlo iz jajnika do maternice, a jajovodi prerezani i podvezani! A isto valjda nekako i za mušku sterilizaciju.
    Priroda se "bori" da plodna žena i muškarac iskoriste plodno razdoblje i održe vrstu.

goga
    domaći
    domaći

Broj postova: 1162

Postaj by goga on čet ruj 04, 2008 8:37 pm

niti ja se ne vidi puno s mm Laughing ali kondomi su tak nepouzdani ali tablete piti svaki dan Rolling Eyes ,a flaster djeluje ko tablete-hormoni,a ne[to su mi presjeli u postporo]jnom razdoblju Wink

Maja
    starosjedioc
    starosjedioc

Postaj by Maja on pet ruj 05, 2008 3:25 pm

sasa sta te zanima?

mene opako zanima mirena iako se jezim i grozim toga...

Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc

Broj postova: 3745

Postaj by Vanja on pet ruj 05, 2008 3:35 pm

Mi ne korstimo nikakvu kontracepciju. Kad sam rodila cca 6mjeseci sam pila Yasmin da slučajno nebi i to je to. E sad zašto ne : ja radi štitnjače nesmijem koristit ništa sa hormonima , a sa kondomima se nismo nikako navikli ,ni kao cura i dečko nismo ih koristili.kad smo se upoznali koristili par puta i onda odustali , to nam nekak nije sponatno . O spirali nisam još razmišljala ,tako da se "pazimo".Prije braka nam je uspjelo da se pazimo 10 godina ,pa ćemo valjda i sad uspjet.

Maja
    starosjedioc
    starosjedioc

Postaj by Maja on pet ruj 05, 2008 3:47 pm

sta u vezi stitnjace? meni nije nitko nista rekao :shock:

Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc

Broj postova: 3745

Postaj by Vanja on pet ruj 05, 2008 4:05 pm

pa hormoni štitnjače mi nisu uredu , a ovo je dodatna doza hormona i meni tek onda ništa nefunkcionira. znate da većina žena uz tablete regulira mjesečnicu tj. pomoću hormona , a ja kad pijem tabletice tek onda imam svakako pa čak i po 2 puta u mjesecu ili nedobijem i tako. svaka hormonalna terapija opterećuje štitnjaču na neki način. Kad piješ kontracepciju nakon mislim cca 3 mjeseca napraviš hormone štitnjače i vidiš kako to sve utječe na tvoju štitnjaču.

Maja
    starosjedioc
    starosjedioc

Postaj by Maja on pet ruj 05, 2008 4:07 pm

pa ja imam hipotireozu i ginekoligica mi je prepisala evru bez beda :shock:

sad si me posteno prepala... evo mi odmah knedla u grlu :shock:

Ana
    domaći
    domaći

Broj postova: 575

Postaj by Ana on pet ruj 05, 2008 4:09 pm

Mjo, na sniženu razinu hormona se prepisuju tablete/flasteri ili neka slična
    hormonalna sredstva. Na povišenu nikako. Love

Maja
    starosjedioc
    starosjedioc

Postaj by Maja on pet ruj 05, 2008 4:09 pm

ma mislim da hormoni stitnjace nemaju previse veze s tim... kad sam imala neredovite cikluse radila sam hormone hipofize... i kad pijes hormonalnu kontracepciju provjeravaju se jetrene probe

Maja
    starosjedioc
    starosjedioc

Postaj by Maja on pet ruj 05, 2008 4:10 pm

nisam te razumjela ana sto zelis rec...
    na snizenu kolicinu hormona cega se prepisuje sta?

Sada je: uto lis 21, 2014 7:19 pm.