B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA

Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» godišnji nakon porodiljnog
sri kol 20, 2014 10:45 pm by Nausnica

» položaji za dojenje blizanaca
ned kol 10, 2014 10:25 pm by jolee

» depilacija šećernom pastom - arapska depilacija
čet srp 10, 2014 11:05 am by ljubix

» 11 pitanja roditelja blizanaca
pet srp 04, 2014 10:54 am by Twin

» BLIZANCI PRIJEVREMENO ROĐENI 25 MJESECI NE GOVORE, TREBAM LI SE ZABRINUTI?????
sri srp 02, 2014 9:08 am by Twin

» Golubinjak 2014
uto lip 10, 2014 9:35 am by Ivana

» MAJICE za bliziće i roditelje!!
sri lip 04, 2014 7:21 pm by Ivana

» prava na porodiljnu naknadu i porodiljni dopust za majke blizanaca
sri lip 04, 2014 10:50 am by Ivana

» poziv na Godišnju Skupštinu Udruge Gemini!
čet svi 15, 2014 1:04 pm by Ivana

» Skraćen grlić maternice
uto tra 29, 2014 1:52 pm by Jorgovan

Rezerviraj sada !

Simptomi autizma

Share

pepita
    novak
    novak

Broj postova: 17
    Proud to be: dragi prijatelj

default Simptomi autizma

Postaj by pepita on sri ruj 24, 2008 6:15 am

Pojam autizam laici nerijetko koriste kako bi opisali osobu slijepu za društvena zbivanja. I doista, autizam se smatra vidom razumske sljepoće, a djeca s autizmom opisuju se kao djeca koja žive pod staklenim zvonom, simbolom njihove otuđenosti od socijalne okoline. Autizam se danas definira kao organski razvojni defekt mozga koji se očituje nemogućnošću razvoja jezika komunikacije i ostalih oblika društvene komunikacije. Javlja se u 2-5 djece na 10 000 rođenih i 1.5 puta je češći u muškaraca. Jedna je od teorija koja objašnjava autizam tzv. "teorija misli" koja podrazumijeva poremećaj sposobnosti procjene misli drugih ljudi. Normalna djeca ovu sposobnost stječu nakon 4. godine. Kod većine autistične djece poremećaj se prepozna kasnije u djetinjstvu, a težina ovisi najviše o kvocijentu inteligencije. Neka djeca postupno nauče govoriti i mogu pokazati izuzetnu nadarenost za matematiku ili umjetnost. Oko 30% autistične djece dobije epilepsiju. Sa starenjem sve osobine autizma postaju izraženije. Značajno poboljšanje se može očekivati u 1 od 20 djece. Uzrok autizma je nepoznat, a najvjerojatnije rezultat niza čimbenika.

pepita
    novak
    novak

default Re: Simptomi autizma

Postaj by pepita on sri ruj 24, 2008 6:15 am

Autizam je obilježen slijedećim osobitostima:

Odsutnost ili odgoda uporabe jezika i govora:

- ponavljanje riječi (eholalija) umjesto normalne verbalne komunikacije
    - dodirivanje rukom i vođenje umjesto verbalnog zahtjeva
    - izostanak verbalne komunikacije

Teškoće povezane s ostalom djecom i odraslima:

- izostanak kontakta očima (kad je osoba direktno ispred autističnog djeteta, ono gleda u bilo kojem pravcu, osim u osobu koja je ispred njega)
    - očita distanciranost
    - nedostatak zanimanja za ostalu djecu i ono što ostala djeca rade
    - izostanak odgovora na verbalne zahtjeve
    - bez odgovora kad se zove imenom
    - izbjegavanje fizičkog kontakta (čak i s roditeljima, braćom i sestrama)
    - ravnodušnost prema drugim osobama koje pate ili boluju

Čudna ponašanja:

- zabavljanje sa samim sobom, okretanje, prevrtanje, pljeskanje dlanovima itd.
    - neprimjereno smijanje ili ispadi bez vidljivog razloga
    - neprimjerena povezanost za stvari
    - opsesivno-kompulzivno ponašanje, npr. poredavanje stvari
    - ponavljane čudne igre koje traju dug period vremena, npr. slaganje kocaka jedne na drugu pola sata
    - inzistiranje na rutini i ne-mijenjanju ničega u okolini. Teško doživljavaju prekid rutinskog rasporeda i promjene
    - moguće nanošenje ozljeda samom sebi ili agresivno ponašanje prema ostalima

Promjene osjeta

- hipo (smanjena) ili hiper (povečana) aktivnost 5 osjetila
    - abnormalni odgovori na osjete
    - manjak odgovora na bol ili pretjerano reagiranje na nešto što izgleda nebitno, kao npr. zatvaranje vrata

pepita
    novak
    novak

Postaj by pepita on sri ruj 24, 2008 6:16 am

Osjetni poremećaji

Da bi se potpuno razumio autizam, potrebno je detaljno poznavanje promjena osjetila s kojima se autisti suočavaju. Za tipičnu i normalnu osobu, normalno funkcioniranje naših pet osjeta uzimamo kao zdravo za gotovo:
    1. vid
    2. sluh
    3. opip
    4. okus
    5. miris

Neki primjeri utjecaja oštećenog osjetnog sustava:

Šetnja kroz susjedstvo

Tipičnoj osobi nije problem šetati niz ulicu s prijateljem, razgovarati, čuti zvukove susjedstva u pozadini, mirisati rascvjetale proljetne cvjetove i možda žvakati žvaku, sve u isto vrijeme.
    Za autističnu osobu, s poremećajem osjetnog sustava, ovo tipično iskustvo može biti potpuno preplavljujuće. Autist može biti posve nesvjestan zvukova iz susjedstva, ako npr. prodornog zavijanja sirene hitne pomoći ili može biti posve obuzet mirisom latica u cvatu. Sunce koje sja kroz krošnju stabla može biti takvo intenzivno iskustvo koje blokira sve ostale funkcije autista pa se on/ona ne može koncentrirati na hodanje niz ulicu.

Ova nemogućnost miješanja osjeta duboko pogađa sposobnost djelovanja, reagiranja i ponašanja na "normalan" način.

Neke činjenice o autizmu

- autizam je treći nasljedni razvojni poremećaj po učestalosti, nakon mentalne retardacije i cerebralne paralize
    - autizam je češći poremećaj nego multipla skleroza, cistična fibroza ili tumori dječje dobi
    - za istraživanje autizma izdvaja se svega 5% sredstava u odnosu na druge bolesti slične pojavnosti i učestalosti

Dodatne činjenice

- mnoga djeca autisti napreduju enormno dobro te se nakon nekog vremena ne razlikuju od vršnjaka
    - bihevioralne terapije, pravilna prehrana, nadomjesno davanje vitamina i minerala te medicinske intervencije su neki od tretmana koji se s uspjehom koriste
    - neke od navedenih intervencija smatraju se eksperimentalnim i ne podupire ih medicinska zajednica
    - autizam je stanje čije je liječenje izostavljeno s popisa bolesti nekih osiguravajućih društava u inozemstvu

pepita
    novak
    novak

Postaj by pepita on sri ruj 24, 2008 6:18 am

Što može biti znak za uzbunu?
    Većinom se autizam pojavljuje već u prvim mjesecima života, a rjeđe između druge i treće godine. Takvo dijete ne mari za okolinu, vidi, ali mu je pogled prazan, čuje, ali je ravnodušno prema zvukovima. Kad ga se uzme u naručje, ono ne reagira, ostaje ukočeno ili pak mlohavo, poput krpene lutke. Ne smiješi se, osim samome sebi, tepa, ali ne odgovara na majčine riječi. Autističnom su djetetu poremećeni i hranjenje i san. Katkad takvo dijete uopće ne spava. Pojedinačno ti poremećaji nisu karakteristični za autizam, ali nekoliko njih zajedno znak su za uzbunu.
    Autistično dijete teško komunicira i ima govorne smetnje. Neka djeca uopće ne govore. Da bi izrazilo što želi, takvo dijete viče i ljuti se, postaje agresivno prema drugima, ali i prema sebi: grize samo sebe i tuče se po glavi. Govor kojim se takvo dijete služi nije jezik komunikacije. Što mu je govor razvijeniji, to su veći izgledi za njegov napredak. Poremećeno komuniciranje prate i poremećaji karaktera. Takva su djeca razdražljiva, teško se usredotočuju, čini se kao da su gluha, ali ipak čuju, npr. šuštanje lišća ili papira, ptičji pjev...

pepita
    novak
    novak

Postaj by pepita on sri ruj 24, 2008 6:20 am

Više na http://autizam.pforum.biz/forum.htm

pepita
    novak
    novak

Postaj by pepita on sri ruj 24, 2008 6:35 am

Jedan od simptoma može biti i da se dijete do godine dana izvija tj. radi most uz grčeviti plač.
    Uglavnom se primjeti kad se kod djeteta počne razvijati govo a on izostane.
    Večina takve dijece kasnije propužu ili istovremeno kad prohodaju.

irenak
    domaći
    domaći

Broj postova: 1195
    Proud to be: mama blizanaca

Postaj by irenak on sri ruj 24, 2008 10:23 pm

Draga pepita, čitam sve ovo što si napisala. Super da si stavila simptome koji mogu ukazivat na to jer ne susrećemo se često s tom temom. Jako dobro za znat!!!! U kojoj mjeri je tvoj kikač autističan?? Navela si da mogu naučit pisat, uklopit se. Da postoje stupnjevi.

Branka
    starosjedioc
    starosjedioc

Broj postova: 3757

Postaj by Branka on sri ruj 24, 2008 11:31 pm

pepita je napisao/la:Jedan od simptoma može biti i da se dijete do godine dana izvija tj. radi most uz grčeviti plač.
    Nisam ovo znala. Mislila sam da je to povezano samo uz cerebralnu paralizu.
    Puno ti hvala što si ovo stavila.
    Mene zanima jel ima još negdje u HR centar za autističnu djcu i odrasle?
    Prije 13 god je bilo samo u ZG. Bila sam s faksom u posjeti vrtiću za autističnu djecu. Bilo je jako dirljivo. Jedan dječak nam je svima nacrtao novogodišnju jelku sa kuglicama. Naravno, identičnu...uvijek crta takvu...
    A bili smo i u posjeti Centru za odrasle, gdje se oni druže, rade razna umjetnička djela ... ali stvarno ... to su predivne stvari...
    Nadam se da sad ima tako nešto i u drugim gradovima jer osim što pomaže roditeljima i djeci, senzibilizira javnost da postane otvorenija prema onima koji nisu isti kao oni.

pepita
    novak
    novak

Postaj by pepita on čet ruj 25, 2008 4:48 am

irenak je napisao/la:Draga pepita, čitam sve ovo što si napisala. Super da si stavila simptome koji mogu ukazivat na to jer ne susrećemo se često s tom temom. Jako dobro za znat!!!! U kojoj mjeri je tvoj kikač autističan?? Navela si da mogu naučit pisat, uklopit se. Da postoje stupnjevi.
    Mislim da bi svaka majka trebala biti upoznata s ovim simptomima jer sve više djece se rađa s ovakvim poremečajem.Nažalost neke mame to prepoznaju kasnije jer nisu znale ništa o tome a i pedijatri bi trebali malo više pažnje posvetiti i reagirati kad neka mama dođe s nedoumicom npr.Moje dijete 15 mjeseci još ne priča -onda oni Znaju reči -ma hoče , malo kasnije i slično i vi tako odete kući i čekate .Neke mame tako čekaju i do treče ,četvrte godine i onda je to veliki problem.

Moja djevojčica razumije uglavnom sve ,sad je lakše jer je počela pričati -nisu to rečenice ali odgovori jednom riječju isto tako ako želi nešto kaže mi.Kod nje je sad najveći problem hiperaktivnost.

pepita
    novak
    novak

Postaj by pepita on čet ruj 25, 2008 5:28 am

Branka
    Nisam ni ja znala za ovaj simptom izvijanja dok nisam proćitala na jednoj američkoj stranici .Kad sam to pročitala moja je imala 3 godine i onda sam to povezala jer moja se često u periodu od trečeg i šestog mjeseca tako izvijala.Pedijatrica mi je rekla da su to grčevi .Moj sin je isto imao grčeve s tri mjeseca ali ti grčevi nisu izgledali ni približno kao ovo -on nema nikakvih poteškoća. Ima danas centara i u Splitu ,Rijeci ,Zagrebu ali niti jedan nije kako se priča i piše po novinama jer znam roditelje čija djeca idu u centar i čujem svašta ima tamo.

irenak
    domaći
    domaći

Broj postova: 1195
    Proud to be: mama blizanaca

Postaj by irenak on sub lis 04, 2008 11:46 am

Nažalost, da bi bio dobar roditelj, tj. ako želiš vodit ispravno brigu o klincima, moraš biti i mama, i nutricionist i pedijatar. Ali ne u maloj količini, jer ako počneš vjerovat pedijatrima u svemu, bez da provjeravaš i tražiš sam, nadrljao si!!!
    Drago mi je da se tvoj curka uspjela uklopiti i to što se izražava je fenomenalno. Znam da oni teški slučajevi nema šanse da se na taj način ponašaju. Za to je vjerojatno bilo potreno jako puno truda s tvoje strane. Zato je dobro znat barem osnovne stvari, a po potrebi nadograditi znanje!!!

Sada je: sub kol 23, 2014 8:28 am.